Jdi na obsah Jdi na menu
 


BRADAVICE

KOLEJE.

Částečně uzavřená společenství, do kterých jsou Moudrým kloboukem rozděleni noví bradavičtí studenti podle toho, jaké jsou jejich převládající sklony a vlastnosti. Koleje nesou jména po zakladatelích školy: Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel, každá má svou vlastní slavnou historii a z každé vyšli velcí kouzelníci a čarodějky.
Po celou dobu studia se kolej stává pro žáky rodinou, která má mladým čarodějům pomoci rozvinout jejich schopnosti, proto chodí společně na vyučování, spí v kolejních ložnicích a tráví volno ve své společenské místnosti. Za každý úspěch jsou studentům připisovány body a všichni doufají, že právě jejich kolej do konce roku získá nejvíc bodů a vyhraje ve školním přeboru. Každá z kolejí má také své famfpálové mužstvo, pravidelně se pořádají vzájemná utkání. Ředitelé jednotlivých kolejí mají vůči svým žákům větší pravomoci než ostatní profesoři, ale také za ně částečně zodpovídají. Naopak duchové nemají povinnosti žádné a plní funkci jakéhosi maskota. Každá kolej má také vlastní erb ve specifických barvách.

kolej Nebelvír Mrzimor Havraspár Zmijozel
ředitel McGonagallová Prýtová Kratiknot Snape
duch Skoro bezhlavý Nick Tlustý mnich Šedá Dáma *) Krvavý baron
barva šarlatová a zlatá žlutá a černá modrá a bronzová zelená a stříbrná
zvíře na erbu lev jezevec orel had

Salazar Zmijozel

Spoluzakladatel Školy čar a kouzel v Bradavicích, který byl ve své době jedním z největších světových čarodějů. Během práce ve škole začal prosazovat názor, že by on a jeho kolegové měli vyučovat pouze studenty čistě kouzelnického původu, protože ostatním se nedá věřit. Tak vznikaly rozepře, které vyvrcholily ve vážném střetu mezi Zmijozelem a Nebelvírem, a Zmijozel nakonec ze školy odešel.Salazar byl známý také zbudováním Tajemné komnaty a schopností mluvit hadí řečí, díky čemuž má jeho kolej dodnes hada ve znaku.

Zmijozelzmijozel.gif

Kolej v Bradavicích, která nese jméno po spoluzakladateli školy Salazaru Zmijozelovi. Moudrý klobouk zařazuje do této koleje ty studenty, jejichž charakteristickým rysem je ctižádost a snaha vyniknout, protože právě takových vlastností si Zmijozel nejvíce cenil. Bohužel však z této koleje vzešlo během historie nejvíce zlých čarodějů, včetně obávaného lorda Voldemorta. V současné době vykonává úřad ředitele profesor Snape.
Barvou koleje je zelená a stříbrná a jejím erbovním zvířetem je had, který má připomínat Salazarovu schopnost mluvit hadí řečí. Zmijozel má také svého ducha, hrůzostrašně vyhlížejícího Krvavého barona. Vchod do zmijozelské společenské místnosti je v holé kamenné stěně kdesi ve sklepních prostorách hradu.

Godric Nebelvír

Jeden ze čtyř velkých čarodějů, kteří založili Bradavice. Byl odpůrcem myšlenky, že by čarodějné umění mělo být dopřáno pouze těm nadaným žákům, kteří pocházejí z kouzelnických rodin, a došlo kvůli tomu i k ostrému střetu mezi ním a Salazarem Zmijozelem. Godric Nebelvír také přišel na nápad vytvořit Moudrý klobouk, který by i po smrti zakladatelů školy rozděloval studenty do kolejí podle stejných kritérií jako oni.nebelvir.jpg

Nebelvír

Jedna ze čtyři kolejí ve Škole čar a kouzel v Bradavicích. Nese jméno po svém zakladateli Godricu Nebelvírovi, který si na svých žácích nejvíce cenil statečnosti a odvahy. Takové bývají charakteristické vlastnosti nebelvírských studentů dodnes, proto má také kolej na svém šarlatově-zlatém erbu vyobrazeného lva. Duchem koleje je Skoro bezhlavý Nick, dlouholetou ředitelkou pak Minerva McGonagallová.

Rowena z Havraspáru

(z Havraspáru, Rowena)

havraspar.jpg

Spoluzakladatelka školy v Bradavicích, podle které je pojmenována také jedna z jejích kolejí. Ve své době (asi před tisícem let) byla Rowena z Havraspáru jednou z největších čarodějek.

Havraspár

Jedna z bradavických kolejí, kterou před tisícem let založila Rowena z Havraspáru a v současnosti ji vede profesor Kratiknot. Jejími barvami jsou bronzová a modrá, erbovním zvířetem je orel. Studenti, kteří jsou do koleje zařazeni, se vyznačují chytrostí a bystrým myšlením.

Helga z Mrzimoru

Ve své době, někdy před začátkem 2. tisíciletí, byla jednou z největších čarodějek. Je spoluzakladatelkou Bradavic, kde je podle ní pojmenována kolej.

Mrzimormrzimor.jpg

Jedna z kolejí v Bradavicích. Nese jméno po spoluzakladatelce školy Helze z Mrzimoru, nyní v jejím čele stojí profesorka Prýtová. Ačkoli by jméno koleje a její erbovní zvíře, jezevec, mohlo vyvolávat představu mrzutosti a neohrabanosti, jsou její studenti naopak šikovní, houževnatí, pracovití a leckteří z nich předčí v chytrosti i své havraspárské spolužáky. Živým (vlastně spíš mrtvým) maskotem koleje je věčně rozesmátý a dobře naladěný duch Tlustý mnich. Barvami Mrzimoru jsou žlutá a černá.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 34347
Měsíc: 69
Den: 6